A lányom nem igazán rajong az édességekért, amit úgy igazán nem is bánok. De néha a mi sós családunkban is előfordul egy-két édesség, persze ezt is igyekszem zöldségekkel tuningolni.
Most, hogy Boróka két éves lesz, úgy döntöttem, itt az ideje egy kis ismerkedésnek a dióval is.
Találtam egy megfelelő répás kuglóf receptet, de nem igazán tetszett a fűszerezése, a finomliszt tartalma, a répa mennyisége...
Egyszóval neki álltam átalakítani a saját ízlésünkre.
Amíg a lányom aludt, gyorsan összedobtam a kísérleti darabot, és ébredés után azon melegében tesztre bocsájtottam a családban.
Az eredmény teljes győzelem!
Így bátran merem ajánlani mindenkinek akár elkészítésre, akár tovább variálásra. Én télen biztos újra gondolom, répa helyett egy kis sütőtökkel, mivel én nem igazán rajongok a sütőtökért. Nem árt néha a saját határaimat is feszegetni.
Hozzávalók:
40 dkg Graham liszt
25 dkg sütőmargarin
20 dkg gyümölcscukor (lehet nyírfacukor is)
30 dkg finomra reszelt sárgarépa
4 tojás
10 dkg darált dió
1 kis pohár tejföl
10 dkg mazsola, kevés rumos vízbe áztatva
1 kávéskanál fahéj
1/2 kávéskanál kardamom mag őrölve
1/2 kávéskanál ánizs őrölve
1 csipet só
1 csomag sütőpor
A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A lisztet összekeverjük a sütőporral, a csipet sóval, és félre tesszük. A margarint megolvasztjuk, közben a tojásokat elkeverjük a gyümölcscukorral. Lassan, keverés közben hozzácsorgatjuk az olvasztott margarint, majd beleforgatjuk a reszelt sárgarépát és a tejfölt is. Beleszórjuk a fahéj, kardamom mag, ánizs keverékét, majd beleborítjuk a beáztatott mazsolát is.
A nedves hozzávalók után jöhet a szárazanyag. A lisztes keveréket lassan, több részletben hozzáadagoljuk, és simára keverjük a tésztát.
A kuglóf formát kivajazzuk, és egy kevés liszttel kibéleljük.
Kanállal a formába adagoljuk a tésztát, és elegyengetjük benne
Az előmelegített sütőbe toljuk, és 180 fokon megsütjük. Nem mértem az időt, de kb. 50 perc kell mire szép lassan megsül a szilikonos kuglóf formában. Én többször ellenőrzöm a sütési idő vége felé egy hústűvel, és ha már nem ragad rá a tészta, akkor késznek minősítem.
Egy nagy tányérra borítom, és elméletileg hagyom kihűlni...gyakorlatilag a család azonnal, és forrón követeli a kóstolást, így csak a maradéknak van ideje kihűlni.
Ha két év alatti gyerek van a családban, dió helyett őrölt mandulával készítsük el a kuglófot, mivel a dió, csak két éves kor felett szerepelhet a gyerek étrendjében, akkor is először csak sütve.
Jó kísérletezést!